about us about us sobota, 31 lipca 2021
Wyprawy wędkarskie


Potok Alsteran
Dzisiaj biorą koło wyspy

GALERIA - ALSTERÅN
W galerii znajduje się 72 zdjęć z łowiska Alsterån - Tämmen.
Galeria Alsteran


Atrakcje w pobliżu
 • Świat Astrid Lindgren - niezwykły park rozrywki dla dzieci i dorosłych
 • rezerwat łosi
 • zamek w Kalmar


  Potok Alsteran
  Żerował na jętce a wziął na spinning  Potok Alsterån

  wędkarstwo w szwecji
  Szwecja

    przeczytaj reportaż z wyprawy

  Proponujemy Państwu przeżycie wspaniałej wędkarskiej przygody na zupełnie dzikim, dwudziestokilometrowym odcinku potoku Alsteran, usytuowanym około 30 km na północny - wschód od miasta Växjö w regionie Smäland. Potok na przeważającej długości wije się niezwykle malowniczo wśród gęstych świerkowo-sosnowych borów, dostarczając nielicznym tu wędkarzom cennych doznań krajobrazowych. Lasy zamieszkują nieprzebrane stada dzikiej zwierzyny i ptactwa, które swoją obecnością często urozmaicają wędkarski dzień. Jeśli dodamy do tego absolutną ciszę i spokój nad wodą, częste brania okazałych potokowców, niemal zupełny brak innych wędkarzy oraz wszechogarniającą, dziką przyrodę, to wyłania nam się obraz łowiska, o jakim każdy polski łowca pstrągów mógł do tej pory jedynie pomarzyć.

  Prąd jest szybki, miejscami porywisty, choć można napotkać też wolniejsze prostki, porośnięte w okresie letnim bujną roślinnością podwodną. Woda jest krystalicznie czysta a dno na całej szerokości pokryte żwirem i otoczakami. W nurcie nie brak sporej wielkości głazów, za którymi prąd wymywa głębsze dołki, stwarzając tym samym wymarzone wprost kryjówki dla licznych potokowców. Nad brzegami potoku znajdziemy kilka parkingów, specjalnie wydzielone miejsca na ognisko z drewnianymi stołami i ławami, kosze na śmieci a nawet zadaszone wiaty chroniące przed deszczem. Co więcej, łowisko przystosowane jest także do potrzeb osób niepełnosprawnych dzięki kilku drewnianym pomostom wybudowanym gdzieniegdzie wzdłuż brzegów.

  Rzeka Alsteran i leśny zalew

  Potok AlsteranAlsteran ma charakter wybitnie pstrągowy i stanowi bez wątpienia jedno z najbardziej atrakcyjnych łowisk tego gatunku w Skandynawii, a nawet w całej Europie. Pstrągów potokowych jest tutaj nieprawdopodobna wprost ilość, a ich rozmiary z pewnością zadowolą nawet najbardziej wymagających wędkarzy. Dominują sztuki w granicach 40-50 cm, ale dość często łupem muszkarzy i spinningistów padają ryby dużo większe, osiągające długość 60-70 cm i masę od 2 do 5 kg. O potencjale łowiska, niech świadczy fakt, iż w tym sezonie (2004) największy złowiony potokowiec (notabene przez polskiego wędkarza) ważył 5,4 kg! Nieprawdopodobne, ale prawdziwe... Na tak liczną populację dorodnych pstrągów składa się kilka czynników: przede wszystkim doskonałe warunki naturalne (krystalicznie czysta, zimna i dobrze natleniona woda) oraz olbrzymie inwestycje poczynione przez gospodarza łowiska. Dość powiedzieć, iż ten przemiły a zarazem bardzo dobry przewodnik wędkarski tylko w jednym roku wydał sto tysięcy szwedzkich koron (sześćdziesiąt tysięcy złotych) na zarybienia i budowę tarlisk. Wszystko to finansuje z pieniędzy zarobionych na turystyce wędkarskiej. Oczywiście nie bez znaczenia jest skandynawskie podejście do wędkarstwa oraz całkowity brak kłusownictwa. Cóż, tylko pozazdrościć...

  Łowisko Alsteran kryje jeszcze jeden, być może najcenniejszy, skarb. Jest nim niewielki, na pierwszy rzut oka niezbyt ciekawy zalew, otoczony zewsząd lasami, przez który przepływa potok. Zbiornik od kwietnia do końca września (czyli przez cały sezon) jest wspaniałym łowiskiem najgrubszych pstrągów. Akwen nie jest głęboki (średnio 1,5-2,5 metra) ale to właśnie jego wody kryją prawdziwe okazy potokowców. Co roku w okresie wczesnowiosennym łowionych jest kilkanaście ryb w przedziale 3-4 kg. Woda jest czysta, o brunatnym, typowym dla Skandynawii zabarwieniu. W lecie jezioro w dość sporej części silnie zarasta, przez co największe szanse na spotkanie z grubym pstrągiem mają muszkarze. Właśnie o tej porze roku, kiedy poziom wody w rzece zaczyna gwałtownie się obniżać, wiele okazałych ryb wchodzi do jeziora. Z kolei wczesną wiosną, gdy roślinność nie utrudnia łowienia, nieco lepsze rezultaty osiągają spinningiści. Na naszych klientów nad brzegiem zalewu czekają trzy drewniane łodzie wiosłowe (zakaz używania silników spalinowych).

  Jezioro Tämmen
    przeczytaj reportaż z wyprawy
  A co zrobić, jak pstrągi któregoś dnia nie zechcą "współpracować"? Cóż - i na taka ewentualność mamy rozwiązanie. Gospodarz łowiska oferuje bowiem dodatkowo możliwość połowów na leśnym jeziorze Tämmen, oddalonym zaledwie o kilka kilometrów od rzeki Alsteran. Akwen jest doskonałym łowiskiem grubego szczupaka (łowione są regularnie ryby 5-kilogramowe i większe) oraz okonia. Powierzchnia jeziora wynosi ok. 100 ha. Oprócz naszych klientów praktycznie nikt na nim nie łowi. Do dyspozycji wędkarzy łodzie z silnikami spalinowymi.

  Zakwaterowanie i serwis wędkarski >>>  Zakwaterowanie
  i serwis wędkarski


  Warning: Use of undefined constant Alsteran - assumed 'Alsteran' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /animacja_alsteran.php on line 14
  1185,- zł
  od osoby za 7 dni*
  Sprawdź szczegóły

  Szczególnie polecamy
  na połów:
  pstrąg potokowy, szczupak

  Gatunki ryb i wymiary ochronne *
  pstrąg pot. 40 cm
  szczupak -
  okoń -

  Wielkość ryb i znane rekordy
  Pstrąg pot. 5.8 kg, 72 cm
  Szczupaki dorastają do metra długości i 8-10 kg

  Sezon wędkarski
  pstrąg pot. IV-IX

  Preferowane metody
  Potok Alsteran i zalew: spinning, sztuczna mucha.
  Na jeziorze szczupakowym: spinning, trolling, żywiec

  Dostępność łowiska
  Zarówno łowienie z brzegu (przydatne wodery), jak i z łodzi (na zalewie).

  Limity i ograniczenia
  Strefa 1 - 4: wędkarz może zabrać dwa pstrągi powyżej 40 cm dziennie.
  Strefa 5 i 6: wszystkie złapane pstrągi muszą zostać wypuszczone z powrotem do wody, dozwolone jest wyłącznie łowienie na muchę przy użyciu wyłącznie haków bezzadziorowych.

  * wszystkie informacje na temat regulacji prawnych na podstawie danych otrzymanych od szwedzkich partnerów
  Turystyka wędkarska Wędkarstwo w Szwecji Mapa strony © Copyright by Eventur Fishing 2003-2007 Wyprawy wędkarskie Wyjazdy wędkarskie
  Created by domelon