about us about us sobota, 31 lipca 2021
Wyprawy wędkarskie


Jezioro Bolmen
Bolmen obfituje w dorodne szczupaki...

GALERIA - BOLMEN
W galerii znajduje się 50 zdjęć z łowiska Bolmen.
Galeria Bolmen


Atrakcje w pobliżu
 • park narodowy Stora Mosse
 • park rozrywki dla dzieci i dorosłych Astrid Lindgren
 • zagłębie szkła w Smalandii


  Jezioro Bolmen
  11 kg na spinning!  Jezioro Bolmen

  wędkarstwo w szwecji
  Szwecja

    przeczytaj reportaż z wyprawy

  Zbiornik ulokowany jest w zachodniej Smalandii, około 90 km na zachód od głównego miasta regionu - Växjö.

  Jezioro BolmenJezioro Bolmen jest olbrzymie - zajmuje powierzchnię 184 km kw. i jest dziesiątym co do wielkości akwenem w Szwecji. Akwen ma olbrzymie znaczenie gospodarcze, ponieważ zaopatruje południowe rejony kraju w wodę pitną. Otoczone w przeważającej większości przez gęste, sosnowe lasy, jest niezwykle atrakcyjnym wędkarsko łowiskiem. Nad brzegami zbiornika ulokowanych jest kilka popularnych ośrodków wypoczynkowych, które co roku goszczą wielu spragnionych wrażeń wędkarzy. Jednak z racji olbrzymich rozmiarów jeziora Bolmen, na pewno nie doświadczymy tu wędkarskiego tłoku, jakże dobrze nam znanego znad polskich wód.

  Tereny wędkarskie

  Jezioro BolmenJezioro Bolmen (typ sielawowy) ma niezwykle zróżnicowany charakter. Bardzo nieregularny kształt oraz kręta linia brzegowa tworzą wiele atrakcyjnych zatok i półwyspów. Co jakiś czas można napotkać niewielkie strumienie i rzeki wpływające i uchodzące ze zbiornika (ich bezpośrednie sąsiedztwo to z reguły wyśmienite łowiska). Woda jest bardzo czysta i klarowna - przejrzystość w okresie jesiennym sięga kilku metrów. Brzegi w dużej części porośnięte są trzciną. Bez trudu odnajdziemy też partie, gdzie występuje inna roślinność wynurzona - np. grążele. Przy stromo opadających brzegach w wodzie często zalegają powalone drzewa. Wśród ich zatopionych konarów swoje kryjówki mają okazałe okonie oraz sandacze. Dno zbiornika ma bardzo niejednorodny charakter. Gęsto porośnięte, muliste blaty nieraz sąsiadują z podwodnymi, kamienistymi rafami, gęsto okupowanymi przez kolonie małży i innych skorupiaków. Miłośnicy górek podwodnych na pewno docenią to łowisko - jest ich tutaj bez liku, a do tego dochodzą liczne śródjeziorne, nieraz bardzo strome spadki dna (głębokość maksymalna Bolmen wynosi 37 m). Najlepsze górki to takie, których szczyt znajduje się 3-4 m pod powierzchnią wody, a kamieniste stoki raptownie opadają na głębokość kilkunastu metrów. W takich miejscach prawie zawsze możemy spodziewać się okazałych garbusów oraz dużych szczupaków.

  Ryby i preferowane metody połowu

  Jezioro BolmenAkwen jest bardzo rybny. Bije na głowę wszystkie mazurskie jeziora razem wzięte. Szwedzi już dawno zrozumieli, iż turystyka wędkarska to znakomity interes i zrezygnowali z odłowów rybackich na rzecz wędkarzy. Oprócz wymienionych już wcześniej szczupaków, sandaczy oraz okoni w jeziorze obficie występują takie gatunki jak: leszcz, lin, płoć, węgorz oraz miętus. Spore jest też pogłowie naturalnego pstrąga potokowego, jednak na tak dużej wodzie trudno te ryby zlokalizować. Uzupełniające rybostan szlachetne sieja i sielawa stanowią nie lada atrakcje dla wędkarzy podlodowych. Szczupak to najczęstsze trofeum wędkarzy posługujących się spinningiem lub żywcówką. Jest go tutaj naprawdę sporo, ale aby skutecznie łowić ten gatunek, należy najpierw starannie rozpoznać łowisko. Ryby grupują się tylko w określonych miejscach, a nie są rozproszone na całym wielkim akwenie. Czasem ich lokalizacja może potrwać dzień lub dwa, a przy niesprzyjającej pogodzie nawet nieco dłużej. Z tym należy się liczyć. Ale nagrodą może być złowienie ryby dwucyfrowej! Doskonałymi miejscami są płytkie, gęsto porośnięte blaty, okolice trzcinowisk oraz licznie występujących na jeziorze wyspy. Na takich łowiskach biorą zazwyczaj sztuki do 3 kg. Jeśli jednak wędkarz pragnie zmierzyć się z większym okazem, to może popłynąć na jedną z głębokich, kamienistych górek podwodnych (na takiej właśnie górce, w 2002 roku został złapany zębacz o masie 19.1 kg). Przy połowach szczupaków (zresztą także innych drapieżników) doskonale sprawdza się trolling - szczególnie jeśli wędkarzom zależy na dużych sztukach. Na północnym fragmencie jeziora przeważają partie twardego, kamienistego dna oraz raptowne, urwiste spadki. Takie miejsca to królestwo sandacza. Jeśli dodatkowo natrafimy na zatopione karcze (bardzo przydaje się echosonda), to praktycznie nie sposób nie złowić mętnookiego drapieżnika. Okoni na Bolmen szukamy głównie w pobliżu zatopionych (i powalonych do wody) drzew oraz na śródjeziornych górkach. Doskonałą wskazówką, pomocną w ich lokalizacji, są perkozy oraz mewy. Żerowanie to często możemy zaobserwować na własne oczy, kiedy stada uklejek dosłownie fruwają w powietrzu. Ach gdzie te Mazury sprzed trzydziestu lat...
  Kiedy warto wybrać się nad Bolmen? Są dwa najlepsze okresy: pierwszy przypadający tuż po tarle szczupaków - czyli druga połowa maja oraz czerwiec, drugi to okres jesienny, zaczynający się pod koniec sierpnia i trwający aż do nastania pokrywy lodowej (z reguły ma to miejsce na początku grudnia).

  Zakwaterowanie i serwis wędkarski >>>

  Zakwaterowanie
  i serwis wędkarski


  Warning: Use of undefined constant Bolmen - assumed 'Bolmen' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /animacja_bolmen.php on line 15
  795,- zł
  od osoby za 7 dni*
  Sprawdź szczegóły

  Szczególnie polecamy
  na połów:
  sandacz, szczupak

  Gatunki ryb *
  szczupak ****
  okoń ****
  sandacz ***
  pstrąg pot. ***
  sieja ***
  miętus ***
  sielawa **
  węgorz ***
  płoć ***
  leszcz ***
  wzdręga **
  lin ***

  Rekordy
  szczupak 19.1 kg
  okoń 1.5 kg
  sandacz 5.4 kg
  leszcz 3.46 kg

  Sezon
  szczupak III-XI
  okoń II-X
  sandacz V-XI

  Preferowane metody
  Drapieżniki - spinning, sztuczna mucha (szczupak,okoń), metoda trollingowa (największe zębacze, sandacze garbusy).Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru.

  Dostępność łowiska
  Zarówno z brzegu (konieczne wodery) jak i łodzi (możliwość wypożyczenia silników).

  Limity i ograniczenia
  Brak limitów ilościowych, jednak powszechnie praktykowana jest zasada umiaru w zabieraniu złowionych ryb (tylko tyle ile nam potrzeba na własny użytek danego dnia).
  Pozostałych informacji udziela gospodarz ośrodka.

  *Populacja danego gatunku w łowisku

  **** bardzo duża
  *** duża
  ** średnia
  * niewielka

  Turystyka wędkarska Wędkarstwo w Szwecji Mapa strony © Copyright by Eventur Fishing 2003-2007 Wyprawy wędkarskie Wyjazdy wędkarskie
  Created by domelon