about us about us sobota, 31 lipca 2021
Wyprawy wędkarskie


Zatoka Grankullavik
Metrówka z GrankullavikGrankullavik
Takich jest "do oporu"...

Atrakcje w pobliżu
 • Miasto Borgholm
 • Rezerwat przyrodniczy nieopodal ośrodka


  Zatoka Grankullavik
  8 kilo szczęścia ...


  Rezerwacje w systemie online >>>

  Zatoka Grankullavik

  wędkarstwo w szwecji
  Szwecja

  Tego wspaniałego łowiska nie trzeba specjalnie zachwalać polskim wędkarzom. Ulokowana na północnym krańcu Olandii zatoka jak magnes przyciąga pasjonatów wędkarstwa z niemal całej Europy. Najczęstszymi gośćmi są tutaj Niemcy, Holendrzy, Czesi oraz Polacy. Zatoka Grankullavik jest obowiązkowym punktem oferty niemal każdego biura turystyki wędkarskiej!

  Zatoka Grankullavik Akwen jest dość spory - zajmuje powierzchnię 660 ha. Połączona z morzem trzema wąskimi przesmykami swoim kształtem przypomina obcęgi lub... szczypce olbrzymiego kraba. U ujścia zatoki do morza znajdują się trzy niewielkie wyspy, które doskonale chronią jej wody przed silnym, porywistym wiatrem oraz niebezpiecznymi prądami morskimi. Charakterystycznym elementem tutejszego krajobrazu jest smukła i bardzo wysoka latarnia morska "Lange Erik" (czyli "Długi Eryk"), stanowiąca znakomite oznakowanie północnego końca wyspy. Pomimo znacznych rozmiarów zatoka jest zaskakująco płytka - maksymalna głębokość dochodzi do 9 m, a w wielu miejscach nie przekracza 2-3 m. Bezpośrednie połączenie z morzem, znacznie wydłużony okres wegetacji roślin oraz stały dopływ świeżej wody gwarantują rybom doskonałe warunki rozwoju. Dno w wielu miejscach jest szczelnie przykryte roślinnością podwodną, która w okresie letnim dochodzi gdzieniegdzie aż do samej powierzchni wody. Trafiają się jednak także dość liczne, twarde, pokryte kamieniami odcinki dna, niemal zupełnie opanowane przez kolonie małży. Niewielkie zasolenie zatoki sprzyja rozwojowi wielu gatunków ryb, które znajdują tu wielką obfitość wszelkiego pokarmu.

  Ryby oraz preferowane metody wędkowania

  Zatoka GrankullavikNiekwestionowanym królem wód zatoki jest szczupak. I to duży szczupak. Waleczny, krępy, bardzo szybki, często wyskakujący w czasie holu nad wodę i przepięknie wybarwiony. Masa łowionych tutaj drapieżników jest doprawdy imponująca, a złowienie kilku egzemplarzy w granicach 4-6 kg jest w trakcie tygodniowego urlopu bardzo prawdopodobne. Często na wędkę trafiają okazy dużo większe, ponad 10-kilogramowe. Na takie potwory należy wybrać się na Grankullavik pod koniec maja lub w czerwcu. Wtedy to właśnie, kiedy woda szybko się nagrzewa a rośliny szybko zaczynają odbijać od dna, szczupaki żerują bez opamiętania. Nierzadko na wędkę trafiają też piękne, kilogramowe okonie, których na łowisku nie brakuje! Drugim doskonałym okresem połowów tych drapieżników jest jesień ze szczególnym wskazaniem na październik. Z powodu silnych wiatrów woda dość szybko się ochładza powodując obumieranie roślin. To nieomylny znak dla drobnicy, iż wielkimi krokami zbliża się zima. Małe rybki zbijają się w ogromne stada i schodzą na głębszą wodę. Za nimi podążają szczupaki. W dobry dzień z jednego zakotwiczenia łodzi możemy złowić nawet kilka okazałych esoxów. Cała sztuka polega na zlokalizowaniu drapieżników. Bardzo pomocny jest tutaj trolling, dzięki któremu w niedługim czasie udaje się namierzyć ich skupiska. Poza szczupakiem w zatoce z powodzeniem możemy łowić inne gatunki ryb. Bardzo obficie występuje okoń. Ponadto w zatoce złowimy tłuste, bałtyckie jazie, leszcze i dorodne płocie. No i na koniec prawdziwy rarytas - połowy morskich troci, które często przemierzają zatokę w poszukiwaniu pokarmu. Metodą przynoszącą najwięcej brań jest trolling (wąskie wahadłówki, średnich rozmiarów woblery), choć z powodzeniem na te szlachetne ryby możemy polować z brzegu, brodząc w pobliżu Grankullavikkamienistych wypłyceń (szczególnie po stronie otwartego morza). Metoda ta jest szalenie popularna wśród skandynawskich muszkarzy, którzy osiągają w ten sposób znakomite efekty. Szkoda tylko, iż najlepsze brania tych niezwykle walecznych ryb to miesiące niezbyt "urlopowe". Ale cóż, prawdziwym wędkarzom niestraszne nawet listopadowo - grudniowe słoty.

  Zakwaterowanie i serwis wędkarski >>>

  Zakwaterowanie
  i serwis wędkarski


  Warning: Use of undefined constant Grankullavik - assumed 'Grankullavik' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /animacja_grankullavik.php on line 13
  790,- zł
  od osoby za 7 dni*
  Sprawdź szczegóły

  Szczególnie polecamy
  na połów:
  szczupak, okoń, troć

  Gatunki ryb *
  szczupak ****
  okoń ****
  troć ****
  płoć ***
  leszcz ***
  jaź **

  Rekordy
  szczupak 14.63 kg
  okoń 1.87 kg
  troć 8.98 kg

  Sezon
  szczupak VI-XI
  okoń IV-X
  troć III-XI

  Preferowane metody
  Drapieżniki - spinning, sztuczna mucha (szczupak, okoń, troć), metoda trollingowa (największe zębacze i trocie).
  Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru.

  Dostępność łowiska
  Zarówno z brzegu (przydatne wodery) jak i łodzi (możliwość wypożyczenia silników).

  Limity i ograniczenia
  Zakaz polłowu szczupaka w okresie 01.04 - 31.05 Wszelkich dodatkowych informacji udziela gospodarz ośrodka.

  *Populacja danego gatunku w łowisku

  **** bardzo duża
  *** duża
  ** średnia
  * niewielka

  Turystyka wędkarska Wędkarstwo w Szwecji Mapa strony © Copyright by Eventur Fishing 2003-2007 Wyprawy wędkarskie Wyjazdy wędkarskie
  Created by domelon