about us about us sobota, 31 lipca 2021
Wyprawy wędkarskie


Rzeka Svartan
Szczupakowe łowy


GALERIA - SVARTAN
Rzeka Svartan Rzeka Svartan Rzeka Svartan
Rzeka Svartan Rzeka Svartan Rzeka Svartan
Rzeka Svartan Rzeka Svartan Rzeka Svartan
Rzeka Svartan Rzeka Svartan Rzeka Svartan
Rzeka Svartan Rzeka Svartan Rzeka Svartan
Rzeka Svartan Rzeka Svartan Rzeka Svartan

Atrakcje w pobliżu
 • Średniowieczne miejscowości - Vadstena, Alvastra oraz Skännige
 • Wyścigi kłusaków oraz tor samochodowy w Mantorp


  Rzeka Svartan
  Czasem na Svartån czeka nas niespodzianka  Rzeka Svartan

  wędkarstwo w szwecji
  Szwecja

    przeczytaj reportaż z wyprawy

  Rzeka Svartan, przepływająca przez hrabstwo Östergotland, należy bez wątpienia do najbardziej atrakcyjnych pod względem wędkarskim łowisk w Szwecji. Rozciąga się pomiędzy dwoma wielkimi jeziorami Sommen i Roxen, a jej bieg liczy 60 km. Przepływa przez kilkanaście mniejszych jezior. Początkowo wypływając z jeziora Sommen rzeka ma charakter górski - jej nurt jest szybki, występują liczne bystrza a na dnie zalegają liczne głazy. W dolnym biegu rzeka zmienia swój charakter - koryto się rozszerza, nurt zwalnia, zmienia się także skład gatunkowy ryb.

  Ryby

  Rzeka SvartanRzeka Svartan posiada olbrzymie, naturalne stada rozmaitych gatunków ryb. Niezwykle liczna i bogata jest populacja białej ryby, w szczególności płoci, leszcza, wzdręgi, lina oraz karasia. Bardzo licznie występują klenie, które dorastają do imponujących rozmiarów (ponad 3 kg). Rasowe drapieżniki reprezentują głównie okonie i szczupaki a także dość liczne bolenie, będące w Skandynawii raczej rzadką zdobyczą. Łowione co jakiś czas rekordowe okazy drapieżników zadowolą ambicję niemal każdego wędkarza (okoń ponad 2 kg, szczupak ponad 10 kg). W rzece Svartan trafiają się także piękne węgorze. Ilość ryb żyjących w wodach tej stosunkowo niewielkiej rzeki jest dla polskiego wędkarza wprost niewyobrażalna. Dość powiedzieć, iż w ciągu ostatnich kilkunastu lat złowiono tam prawie 450 medalowych okazów różnych gatunków ryb, z których dwa (wzdręga i karaś) stanowią oficjalne rekordy Szwecji.

  Preferowane metody wędkowania

  Przy połowach białej ryby sprawdzają się praktycznie wszystkie klasyczne metody oraz przynęty. Ryby nie są zbyt wybredne i już po skromnym zanęceniu masowo wpływają w łowisko. W zimniejszych porach roku przynęty zwierzęce są znacznie skuteczniejsze od przynęt roślinnych. Drapieżniki poławia się w rzece Svartan głównie przy użyciu metody spiningowej (szczupak, okoń) i muchowej (klenie oraz wzdregi, które notabene świetnie biorą też na spinning). Przy połowach z łodzi często stosowany jest trolling, na który łowi się największe szczupaki.

  Łowiska oferowane przez Eventur Fishing

  Rzeka SvartanProponujemy wędkowanie z łodzi bądź z brzegu na 9-kilometrowym, malowniczym odcinku rzeki Svartan. Ma ona w tym miejscu nizinny charakter, lecz głębsze (do 5 m) wolno płynące fragmenty przeplatają się, co jakiś czas z bystrzami usłanymi głazami. Svartan trochę przypomina naszą Krutynię, lecz jest nieco szersza i głębsza. Dno w dużej części porasta roślinność zanurzona (głównie trawy o długich i wąskich liściach). Miejscami jednak jest gładkie, piaszczyste bądź muliste, a nawet kamieniste. Często trafiają się dość duże głazy, na które trzeba szczególnie uważać pływając łodzią. Na proponowanym odcinku występują dość licznie szczupaki (2-3 kg są normą, spora jest szansa na większe, nawet metrowe) a ponadto okonie. Z białej ryby liczny jest kleń, łowiony zarówno na spinning, jak i spławik, a także krasnopióra, karaś, płoć i wzdręga.

  Jeziora Boren, Ljungsjön i Norrbysjön

  Jako uzupełnienie i urozmaicenie połowów rzecznych, oddajemy do dyspozycji wędkarzy rewelacyjne jeziora Boren, Ljungsjön i Norrbzsjön, na których mogą z powodzeniem łowić piękne szczupaki. Na Boren w 2004 roku grupa naszych klientów zaliczyła w trakcie kilkugodzinnej sesji sporą liczbę egzemplarzy w przedziale 4-10 kg! Wszystkie trzy jeziora są praktycznie nieznane szerszemu gronu zagranicznych turystów, co jest przyczyną jego niebywałej wędkarskiej atrakcyjności. Możliwość wynajęcia łodzi wędkarskich z silnikiem spalinowym.

  Zakwaterowanie i serwis wędkarski >>>
  Zakwaterowanie
  i serwis wędkarski


  Warning: Use of undefined constant Svartan - assumed 'Svartan' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /animacja_svartan.php on line 14
  825,- zł
  od osoby za 7 dni*
  Sprawdź szczegóły

  Szczególnie polecamy
  na połów:
  szczupak, okoń, kleń, biała ryba

  Gatunki ryb *
  szczupak ****
  okoń ****
  boleń ***
  kleń ****
  węgorz **
  płoć ***
  leszcz ***
  karaś ****
  wzdręga ****
  lin ***
  miętus **

  Rekordy
  szczupak 10.5 kg
  okoń 2.02 kg
  wzdręga 1.72 kg
  karaś 3.46 kg
  płoć 1.05 kg

  Sezon
  szczupak III-X
  okoń V-IX
  kleń III-IX

  Preferowane metody
  Drapieżniki - spinning, sztuczna mucha (szczupak, kleń, wzdręga), metoda trollingowa (największe zębacze i garbusy).
  Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru.

  Dostępność łowiska
  Zarówno z brzegu jak i łodzi (możliwość wypożyczenia silników).

  Limity i ograniczenia
  Zakaz zabierania złowionych płoci, leszczy, karasi oraz wzdręg.
  Limit szczupaka - 1 sztuka dziennie.
  Wszelkich dodatkowych informacji udziela gospodarz ośrodka.

  *Populacja danego gatunku w łowisku

  **** bardzo duża
  *** duża
  ** średnia
  * niewielka

  Turystyka wędkarska Wędkarstwo w Szwecji Mapa strony © Copyright by Eventur Fishing 2003-2007 Wyprawy wędkarskie Wyjazdy wędkarskie
  Created by domelon