about us about us sobota, 31 lipca 2021
Wyprawy wędkarskie


Zatoka Syrsan
Październikowa wizyta w Syrsan

GALERIA - ZATOKA SYRSAN
W galerii znajdują się zdjęcia z wyprawy do Syrsan.
Galeria SyrsanZatoka Syrsan
Przy tym trzcinowisku złowiliśmy
2 metrowe szczupaki...


Zatoka Syrsan

wędkarstwo w szwecji
Szwecja


  przeczytaj reportaż z wyprawy

SyrsanNie od dziś wiadomo, że połowy szczupaka cieszą się wśród polskich wędkarzy olbrzymią popularnością. Staramy się więc wyszukiwać dla Państwa prawdziwe szczupakowe "perełki". Dlatego w październiku 2005 roku odwiedziliśmy miejsce o nazwie Syrsan (po polsku "Zatoka Świerszczy"), które nasi szwedzcy przyjaciele zachwalali jako prawdziwe szczupakowe "eldorado". Wszak znajduje się ono niecałe 60 km na północ od słynnych na całą Europę szkierów Västervik. Jadąc na łowisko spodziewaliśmy się pięknej i rybnej wody, jednak rzeczywistość daleko przerosła nasze oczekiwania.

Tereny wędkarskie oraz metody połowu

SyrsanSyrsan jest wyjątkowym miejscem w naszej ofercie, do tej pory w ogóle nie znanym polskiemu wędkarzowi. To odludny archipelag pełen skalisto-trzcinowych zatok, wysp i kanałów połączonych obszarami głębszej wody, gdzie piękno nieskażonej przyrody zapiera dech w piersiach, lekko słona woda ma 4 metry przeźroczystości (w okresie jesiennym), a orły morskie nie boją się ludzi. Możemy tu z wolno płynącej łodzi obserwować pływające przy trzcinach liny, wielkie morskie jazie oraz metrowe szczupaki, wygrzewające się w wiosennym słońcu. Setki trzcinowych zatok kryją nieprzebrane bogactwo tej tak cenionej przez polskich wędkarzy ryby. W każdej chwili można się spodziewać brania okazu o masie 8, 10 a nawet 12 kg, a złowienie kilku takich sztuk podczas tygodniowego pobytu jest kwestią wędkarskich umiejętności i odrobiny szczęścia. W krystalicznie czystej wodzie znakomicie widać ataki ryb, które następują często przy samej łodzi. Szczupaki są w archipelagu krępe i bardzo waleczne. Często wyskakują nad wodę podczas holu. Ich głównym pożywieniem jest śledź oraz płoć, która występuje tu w nieprawdopodobnych wręcz ilościach. Z innych ryb w łowisku nie brak dorodnego okonia, jazia oraz węgorza (do 4 kg). Skłonnym do dłuższych poszukiwań pozostaje jeszcze bałtycki łosoś. Nie tak łatwo go zlokalizować, ale wysiłek się opłaca - rzadko biorą ryby mniejsze niż 5 kg. Najlepszy sezon połowu szczupaka to kwiecień oraz maj (pada wtedy najwięcej egzemplarzy ponad 10-kilogramowych), a także okres jesienny (łącznie z listopadem). Na jazie warto przyjechać wiosną, a na dobre połowy okonia możemy liczyć niemal przez cały rok. Także wiosną najłatwiej o łososia - odwiedza on wtedy płytkie, trzcinowe zatoki i bierze nieraz na przynęty przeznaczone dla szczupaków. Wielkim walorem archipelagu jest duża ilość miejsc osłoniętych od wiatru, gdzie można bezpiecznie łowić przy każdej pogodzie.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski >>>

Uwaga! Informujemy, iż od sezonu 2008 na Syrsan obowiązuje całkowity zakaz zabierania szczupaków. Takie restrykcyjne przepisy obowiązuję na niemal wszystkich najlepszych łowiskach świata celem zachowania ich atrakcyjności na długie lata. Spotkamy je przykładowo w USA, Kanadzie, Mongolii, niektórych rzekach łososiowych Norwegii, Szwecji i na wielu innych wodach. Z powodu stale zwiększającej się presji wędkarskiej i coraz doskonalszych technik połowów, takie przepisy są po prostu koniecznością. Inaczej za kilkanaście - kilkadziesiąt lat łowiska Skandynawii będą w stanie równie opłakanym jak nasze polskie.

Powyższe ograniczenia nie dotyczą innych drapieżników oraz białej ryby. W tym przypadku z łowiska można zabierać dziennie tyle ryb, ile potrzebujemy na przygotowanie posiłku.

Zakwaterowanie
i serwis wędkarski


Warning: Use of undefined constant Syrsan - assumed 'Syrsan' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /animacja_syrsan.php on line 17
979,- zł
od osoby za 7 dni*
Sprawdź szczegóły

Szczególnie polecamy
na połów:
szczupak, okoń

Podstawowe dane
Położenie:
270 km od Karlskrony
460 km od Ystad
Powierzchnia:
Łącznie ponad 5000 ha skalistych wysepek i trzcinowych zatok
Średnia głębokość:
3 m
Maks. głębokość:
42 m
Rybostan:
bardzo liczny duży szczupak, okoń, jaź, węgorz, łosoś, śledź, biała ryba

Rekordy
szczupak 23 kg
okoń 2,5 kg
węgorz 3,1 kg
jaź 4,3 kg

Sezon
szczupak IV-XI
okoń cały rok
łosoś IV-V
biała ryba V-IX

Preferowane metody
Drapieżniki - dozwolona tylko metoda spinningowa oraz żywiec
Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru.

Dostępność łowiska
Dostęp do najlepszych łowisk zapewnia łódź z silnikiem minimum 8 KM.

Limity i ograniczenia
Na wodach archipelagu zabroniona metoda trollingowa. Obowiązuje całkowity zakaz zabierania szczupaków (patrz obok).

*Populacja danego gatunku w łowisku

Turystyka wędkarska Wędkarstwo w Szwecji Mapa strony © Copyright by Eventur Fishing 2003-2007 Wyprawy wędkarskie Wyjazdy wędkarskie
Created by domelon