about us about us niedziela, 01 sierpnia 2021
Wyprawy wędkarskie
Informacje dla turystów:

stolica: Sztokholm

język urzędowy: szwedzki

waluta: korona szwedzka

ustrój: monarchia konstytucyjna

powierzchnia: 449 964 km2

liczba ludności: 8 873 052

czas obowiązujący:
taki sam jak w Polsce (GMT +01.00)
adres Polskiej ambasady:
Karlavägen 35
114 32 Stockholm
tel:+46 8 50 57 50 00

numer kierunkowy: 46

ważne telefony:
telefon alarmowy (pogotowie, straż pożarna, policja) - 112

dopuszczalne prędkości:
- teren zabudowany 50 km/h
- teren niezabudowany 70 km/h
- autostrada 90 km/h

ważniejsze porty lotnicze: Sztokholm, Göeteborg, Malmö, Linköping, Norrköping, Växjö, Karlstad, Örebro, Kiruna, Umea, Visby (Gotlandia)

pasażerskie porty morskie: Sztokholm, Malmö, Göeteborg, Ystad, Helsingborg, Trelleborg, Karlskrona, Nynäshamn, Visby (Gotlandia), Umea,Szwecja - raj dla miłośników natury

Zimna, odległa (za morzem) i droga - takie oto stereotypy krążą w świadomości Polaków. Zawierają tylko część prawdy. Mimo, iż Szwecja to nasz najbliższy zamorski sąsiad, oddzielony wodami Bałtyku o niespełna kilkaset kilometrów od polskiego wybrzeża, nasza wiedza o niej jest dość skąpa. A szkoda, bo jest to kraj wielkich możliwości, wciąż niedoceniany przez polskich turystów. To prawdziwy raj dla miłośników dzikiej, nieujarzmionej przyrody, wielbicieli ciszy, spokoju i przebywania w niedostępnych leśnych ostępach w otoczeniu krystalicznie czystych jezior i rzek. Warto tu wspomnieć o niepisanym, ale jakże ważnym prawie obowiązującym w Szwecji, a mianowicie Prawie O Powszechnym Dostępie Do Natury. Ten nieformalny zbiór postanowień pozwala każdemu na dowolne użytkowanie i wykorzystywanie zasobów środowiska naturalnego, ale w taki sposób, aby nie wyrządzać żadnych szkód temu środowisku oraz nie zakłócać spokoju i prywatności innych obywateli. Nie istnieją żadne oficjalne przepisy określające, co wolno a co nie. Każdy sam powinien dowiedzieć się, jakie zachowania obowiązują na danym obszarze. Trzeba pamiętać, iż Szwedzi problematykę ochrony środowiska traktują bardzo poważnie.

Zwolennicy aktywnego wypoczynku poczują się tu jak w domu - Szwecja, podobnie zresztą jak cała Skandynawia to "mekka" rowerzystów, kajakarzy, wędkarzy i myśliwych z niemal całej Europy. Zdrowy model życia jest tu niezwykle popularny już od wielu lat, co sprawia, iż Szwedzi to naród witalny, wysportowany i długowieczny.

Szwedzi są niezwykle przyjaźni i gościnni. Turyści zawsze są tu mile widziani, ich opinie i przekonania, mimo, iż nieraz budzą zdziwienie, nie są nigdy wyśmiewane czy potępiane. Mimo dużego przywiązania do narodowych tradycji i historii są bardzo otwarci i tolerancyjni. Zagraniczni turyści czują się tu swobodnie i bezpiecznie. Przestępczość poza dużymi miastami praktycznie nie istnieje, a i tam poważniejsze naruszenia prawa nie zdarzają się zbyt często. Na prowincji jest normą, że drzwi od domu można pozostawiać otwarte - nawet opuszczając go na kilka godzin. Szwedzi to naród bardzo wykształcony - nakłady na edukacje są tutaj jednymi z najwyższych w Europie. Odwieczna walka z surową naturą sprawiła, że w Szwecji dużo inwestuje się w nowoczesny przemysł i technologię - wystarczy wymienić choćby takie znane na całym świecie koncerny jak Volvo, Electrolux, Saab czy Husqvarna. Jednocześnie Szwedzi stawiają na szeroko rozumianą kulturę - odbywa się tu mnóstwo międzynarodowych wystaw, wernisaży czy premier filmowych, na których goszczą najznamienitsze osobistości ze świata sztuki. Warto pamiętać, iż to właśnie w Szwecji przyznawane są międzynarodowe nagrody Nobla, to tutaj urodziła się Astrid Lindgren< i to stąd pochodzi jeden z najpopularniejszych zespołów muzyki rozrywkowej na świecie - Abba

Szwecja to największy skandynawski kraj, zajmujący powierzchnię 450 tys. km kw. Położona nad Morzem Bałtyckim, graniczy od zachodu z Norwegią a od wschodu z Finlandią. Obowiązującym językiem urzędowym jest szwedzki, tylko w niektórych regionach (głównie na dalekiej północy i wschodzie) występuje ludność lapońsko- i fińskojęzyczna. Nie ma jednak żadnych problemów z porozumieniem się po angielsku - niemal wszyscy w Szwecji płynnie władają tym językiem. Narodową walutą jest korona szwedzka, która dzieli się na 100 öre. W wyniku krajowego referendum euro nie zostało wprowadzone do obiegu. Dzięki temu ceny wielu produktów nie wzrosły tak znacząco, jak w innych krajach europejskich i Szwecja przestała być dla Europejczyków krajem drogim. Gęstość zaludnienia to niecałe 19 osób/ km kw., co jest również dużym turystycznym atutem tego kraju. Największe miasta to położona na wschodnim wybrzeżu stolica - Sztokholm oraz Goeteborg, znajdujący się trochę bardziej na południe po przeciwnej stronie półwyspu.

Szwecja bardzo często postrzegana jest jako kraj niedostępny, o surowym i zimnym klimacie. Cóż, trudno się dziwić takim opiniom. Rzeczywiście szwedzkie zimy bywają bardzo srogie, szczególnie na północy gdzie temperatury często spadają poniżej - 20 C, a pokrywa śnieżna utrzymuje się od listopada nawet do końca kwietnia. Ale to tylko jedna strona medalu. Mało, kto wie, jak piękne i gorące potrafi być lato w Szwecji. Dzięki Prądowi Zatokowemu temperatury wiosenne i letnie są zaskakujące wysokie a na południowym wybrzeżu jest nieraz tak ciepło i słonecznie jak w znanych miejscowościach wypoczynkowych południowej Europy.

Nasz zamorski sąsiad to kraj lasów i jezior. Dość powiedzieć, iż w samej tylko części środkowo - północnej jest ich około 96 000. Niektóre z nich to małe kilkuhektarowe zbiorniki, podczas gdy inne łączą się w długie łańcuchy wodne, tworząc w ten sposób prawdziwe śródlądowe oceany, które swą powierzchnią wielokrotnie przewyższają mazurskie Śniardwy. To niespotykane gdzie indziej bogactwo wód - dzieło cofającego się lodowca - sprawia, iż Szwecja to prawdziwa gratka dla zwolenników wszelkich sportów wodnych, począwszy od wędkarzy, poprzez nurków a kończąc na motorowodniakach.

Południe i południowy zachód kraju to w większości płaskie i mocno zalesione tereny, które przez wiele lat pozostawały pod panowaniem Duńczyków. Ulokowane są tutaj historyczne miasta, takie jak Malmö czy Göteborg, które przyciągają turystów licznymi zabytkami i niepowtarzalnym klimatem. W pobliżu południowo - wschodniego wybrzeża leżą wyspy Olandia i Gotlandia - najbardziej popularne tereny wypoczynkowe kraju, które szczególnie w okresie letnim są odwiedzane przez nieprzebrane rzesze turystów.

Część środkowa i północna to płaskie otwarte przestrzenie, w znakomitej większości porośnięte sosnowymi borami, obfitującymi w grzyby, borówki i jagody, których notabene prawie nikt tu nie zbiera. To właśnie ta część Szwecji obfituje w niewyobrażalną wprost ilość jezior i rzek. To tutaj możemy udać się na wielogodzinne piesze bądź rowerowe wyprawy, nie spotykając w tym czasie przysłowiowego "żywego ducha" na swej drodze. Posuwając się dalej na północ dotrzemy do Laponii - regionu, w którym czas zatrzymał się dziesięciolecia temu, gdzie przyroda jest dzika i całkowicie nieskażona, gdzie przez drogi przebiegają stada reniferów a miejscowa ludność kultywuje odwieczne tradycje. Oczywiście największą atrakcją tego obszaru są dnie i noce polarne. Na dalekiej północy w okresie letnim słońce w ogóle nie chowa się za horyzontem, przez 24 godziny rozświetlając surowe piękno Laponii. Nie mniej osobliwe są noce polarne, podczas których słońce zupełnie nie jest widoczne, a dodatkowo, często występuje zjawisko zorzy polarnej. Najbardziej wysunięte na północ regiony zamieszkują Saamowie - najstarszy rdzenny lud skandynawski o arcyciekawej kulturze.

Tak, więc pakujmy bagaże i w drogę do Szwecji - kraju jeszcze nie do końca odkrytego, gdzie przyroda rządzi się swoimi prawami, mieszkańcy są gościnni i przyjaźni a każdy turysta witany jest szerokim uśmiechem!

Turystyka wędkarska Wędkarstwo w Szwecji Mapa strony © Copyright by Eventur Fishing 2003-2007 Wyprawy wędkarskie Wyjazdy wędkarskie
Created by domelon