about us about us niedziela, 01 sierpnia 2021
Wyprawy wędkarskie


Standardowy okoń z Toftasjon
Standardowy okoń z Toftasjön


GALERIA - TOFTASJÖN
Toftasjon i Helgasjon Toftasjon i Helgasjon
Toftasjon i Helgasjon Toftasjon i Helgasjon
Toftasjon i Helgasjon Toftasjon i Helgasjon

Atrakcje w pobliżu:
 • Zabytkowe miasto Växjö wraz z Muzeum Szkła, oraz Muzeum Emigracji
 • Świat Astrid Lindgren - niezwykły park rozrywki dla dzieci i dorosłych
  (około 2 godziny jazdy samochodem)
 • Miasteczko kowbojskie Hillerstorp


  Jeziora Toftasjön i Helgasjön

  wędkarstwo w szwecji
  Szwecja

  Proponujemy naszym klientom atrakcyjny wędkarski urlop nad dwoma krystalicznie czystymi i dającymi szansę na obfite połowy jeziorami: Toftasjön oraz Helgasjön, ulokowanymi w hrabstwie Kronoberg. Oba zbiorniki, choć o nieco odmiennym charakterze, tworzą jeden wielki organizm wodny, gdyż połączone są wąskim i płytkim kanałem Sandbro.

  Töftasjon

  Toftasjon i HelgasjonTo niewielki i raczej płytki zbiornik. Tylko w niektórych miejscach głębokość przekracza 10 m (max. 14 m). Jezioro posiada ciekawą i dobrze rozwinięta linię brzegową z kilkoma zatokami i półwyspami. Z powodu niewielkiej głębokości porośnięte jest obficie roślinnością podwodną, co sprawia, iż wiele gatunków ryb znajduje tu wspaniałe warunki rozrodu. Na wschodnim brzegu jeziora znajduje się znany rezerwat przyrodniczy Notteryd gdzie można obejrzeć ruiny twierdzy z epoki przedwikińskiej. Wokół zbiornika jest tylko kilka zabudowań, co czyni go prawdziwa oazą ciszy i spokoju. Przyczynił się do tego zapewne fakt, iż do niedawna znacząca część położonych nad jeziorem gruntów należała do wojska. Na samym jeziorze nie spotyka się zbyt wielu wędkarzy, co stanowi jego dodatkowy atut.

  Helgasjön

  Toftasjon i HelgasjonPołączone kanałem Sandbro z jeziorem Toftasjön jest od niego znacznie większe i głębsze. Pod względem wielkości to jeden z największych zbiorników regionu - zajmuje powierzchnie kilku tysięcy hektarów. Akwen niezwykle różnorodny - bardzo urozmaicona i długa linia brzegowa, kilkanaście wysp, niezliczone zatoczki, a do tego piękne leśne otoczenie. Liczne górki podwodne, kamieniste rafy oraz głębokie przybrzeżne stoki skrywają prawdziwe wędkarskie skarby. Południowy kraniec jeziora, rozdzielający się na dwie potężne zatoki, otacza miasto Växjö. W przypadku wietrznej pogody na jeziorze może wystąpić wysoka fala. Wówczas należy schronić się i wędkować na mniejszym oraz bezpieczniejszym Toftasjön.

  Ryby

  Skład gatunkowy ryb w obu zbiornikach jest bardzo zbliżony. Dominującymi drapieżnikami są szczupaki oraz grube okonie. Średnia masa łowionych zębaczy oscyluje w granicach 2,5 - 3,5 kg, ale przy odrobinie szczęścia i wędkarskich umiejętności mamy realną szansę na zaliczenie wymarzonego metrowca. Szczupaki z Toftasjön są przecudnie ubarwione - ciemne z wyrazistym rysunkiem pokrywającym całe ciało ryby - nawet jasny zazwyczaj brzuch. Ponadto wody Helgasjön zamieszkują pokaźne stada sandaczy oraz troci jeziorowej, której połowy stanowią nie lada atrakcje. Pogłowie białej ryby reprezentują leszcze, płocie, liny, wzdręgi oraz kilka innych mniej licznych gatunków.

  Preferowane metody wędkowania

  Toftasjon i HelgasjonNa drapieżniki najbardziej skuteczny jest bez wątpienia spinning, choć wielu wędkarzy (głównie obcokrajowców) z powodzeniem używa także żywcówki. Często stosowana jest metoda trollingowa, na którą łowi się największe okazy szczupaków i okoni. Sandacze i trocie przebywają na większych głębokościach, w toni lub na śródjeziornych, głębokich górkach. Przynęty należy dobierać doświadczalnie w zależności od warunków panujących na łowisku. Ryby potrafią atakować zarówno wszelkie blachy czy woblery, jak i silikonowe "wynalazki".

  Uwaga! Na jeziorze występują liczne głazy i kamieniste wypłacenia. Zalecane jest używanie echosondy lub ostrożna, niezbyt szybka jazda i baczne zwracanie uwagi na oznakowanie podwodnych niespodzianek (boje, tyczki).

  Zakwaterowanie i serwis wędkarski >>>

  Zakwaterowanie
  i serwis wędkarski


  Warning: Use of undefined constant Toftasjon - assumed 'Toftasjon' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /animacja_toftasjon.php on line 13
  850,- zł
  od osoby za 7 dni*
  Sprawdź szczegóły

  Szczególnie polecamy
  na połów:
  szczupak, okoń, sandacz

  Gatunki ryb *
  szczupak ****
  okoń ****
  sandacz ****
  troć **
  płoć ***
  leszcz ***
  lin ****

  Sezon
  szczupak IV-XI
  sandacz VI-XI
  troć IV-IX
  okoń cały rok

  Preferowane metody
  Drapieżniki doskonale biorą na spining oraz na sztuczną muchę (szczupak, okoń, wzdręga). Skuteczny jest takze trolling oraz martwa rybka (największe okazy).
  Biała ryba - sprawdzają się wszystkie klasyczne metody.

  Dostępność łowiska
  Z powodu mocno zarośniętych brzegów najlepsze wyniki uzyskamy wędkując z łodzi.

  *Populacja danego gatunku w łowisku

  **** bardzo duża
  *** duża
  ** średnia
  * niewielka

  Turystyka wędkarska Wędkarstwo w Szwecji Mapa strony © Copyright by Eventur Fishing 2003-2007 Wyprawy wędkarskie Wyjazdy wędkarskie
  Created by domelon